Z ogromną satysfakcją Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach przyjęło podziękowanie od Pani Renaty Balik, Prezesa UKS Jedynka Łowicz oraz całej szachowej społeczności Klubu za pomoc i wsparcie w organizacji turnieju szachowego I GAMBIT ŁOWICKI.
Podsumowanie IV edycji projektu #Łódzkie gra w szachy
24 maja 2024 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi 202 zawodników (spośród 210 zgłoszonych) wzięło udział w Turnieju Szachowym dla dzieci w ramach IV edycji projektu #Łódzkie gra w szachy.
Wydarzenie otworzył Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego, wręczając każdemu zawodnikowi okolicznościowy medal.
Turniej rozegrano w 4 kategoriach wiekowych z podziałem na chłopców i dziewczęta:
- przedszkola
- uczniowie klas 1-3
- uczniowie klas 4-6
- uczniowie klas 7-8
Zawody sędziowali:
- Robert Chojnowski – sędzia główny
- Paweł Wysocki – sędzia rundowy (kategoria klas 1-3)
- Rafał Kowalczyk – sędzia rundowy (kategoria klas 7-8)
- Magdalena Walczak – sędzia rundowy (kategoria przedszkola)
- Kacper Zakrzewicz – sędzia rundowy (kategoria klasy 1-3)
Turniej szachów szybkich rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry: 5 minut na partię + 3 sekundy za każde posunięcie dla zawodnika.
W oczekiwaniu na wyniki turnieju zawodnicy zostali zaproszeni do udziału w quizie szachowym pn. „Dziesięciu wspaniałych”. Quiz poprowadziła Marzenna Piwowar-Zrazek, dyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, odpowiedzi weryfikował sędzia Łódzkiego Związku Szachowego Paweł Wysocki. W quizie udział wzięli przedstawiciele każdej grupy wiekowej. Na zakończenie tej aktywności wszyscy uczestnicy quizu otrzymali upominki.
Następnie organizatorzy zaprosili zawodników wraz z opiekunami na podsumowanie IV edycji projektu #Łódzkie gra w szachy, podczas którego zostały wręczone dla zwycięzców puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.
Nagrody wręczali: Włodzimierz Stanek, Dyrektor Departamentu Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Halina Cyrulska, Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Małgorzata Bartos, Naczelnik Departamentu Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Na zakończenie wydarzenia Halina Cyrulska, Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, podziękowała wszystkim dyrektorom i pracownikom poszczególnych Centrów Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego oraz gospodarzom miejsca, zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia i zaprosiła wszystkich zawodników do udziału w kolejnych edycjach projektu.
Mistrzowie królewskiej gry z Łódzkiego – www.lodzkie.pl
Wojewódzki Turniej Szachowy dla uczniów i przedszkolaków w Teatrze Wielkim – www.radiolodz.pl
Już po raz czwarty Łódzkie zagrało w szachy – www.radiozw.com.pl
Wyniki turnieju finałowego
Fotorelacja
Podsumowanie II Wiosennego Turnieju Szachowego
Podsumowanie II Wiosennego Turnieju Szachowego (PDF 117 KB)
Artykuł – skierniewice.naszemiasto.pl
Relacja wideo – kanał Polska Press Grupa w serwisie dailymotion
Wyniki – kategoria przedszkole (PDF 173 KB)
Wyniki – kategoria klasy I-IV (chessarbiter.com)
Wyniki – kategoria klasy V-VIII (chessarbiter.com)
II Wiosenny Turniej Szachowy
Uczestnicy Turnieju
Uczestnikami Turnieju szachów szybkich mogą być uczniowie ze szkół i dzieci z przedszkoli biorący udział w projekcie #Łódzkie gra w szachy
Organizator
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach we współpracy z Łódzkim Związkiem Szachowym
Z ramienia CRE WŁ w Skierniewicach: dr Beata Krokocka – Koordynator wojewódzki Projektu #Łódzkie gra w szachy
Termin i miejsce
Termin: 26 marca 2024 roku, godz. 10:00 (wtorek)
Miejsce: Starostwo Powiatowe w Skierniewicach, ul. Konstytucji 3 Maja 6
Komunikat turniejowy. II Wiosenny Turniej Szachowy PDF 163 KB
Gra w szachy ćwiczy koncentrację
25 stycznia 2024 roku w Przedszkolu nr 7 „Wiosenka” w Łowiczu odbył się Turniej szachowy.
Wydarzenie zorganizowało Przedszkole nr 7 „Wiosenka” w Łowiczu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu i Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach.
Turniej otworzyły Pani Jolanta Kępka, dyrektor Przedszkola i Marzenna Piwowar-Zrazek, dyrektor Centrum. Zasady turnieju przedstawił sędzia główny Pan Piotr Wysocki, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.
Pani dyrektor Centrum w swoim wystąpieniu podkreśliła, że szachy to gra dostępna dla dzieci i uczniów w każdym wieku, ćwiczy koncentrację, zwiększa cierpliwość i wytrwałość. Wspaniale rozwija zmysł twórczy grających, intuicję, pamięć, a także kształtuje umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji, uczy również determinacji, motywacji i sportowego zachowania.
W turnieju wzięło udział 6 przedszkolaków z nowo utworzonego Koła Szachowego Przedszkola „Wiosenka” w Łowiczu i 6 uczniów/zawodników Koła Szachowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.
Więcej zdjęć na portalu Facebook
Podsumowanie II Mikołajkowego Turnieju Szachowego
Podsumowanie II Mikołajkowego Turnieju Szachowego (PDF 195 KB)
Artykuł – lowicz24.eu
Zwycięzcy II Mikołajkowego Turnieju Szachowego
II Mikołajkowy Turniej Szachowy
Półfinał Szachowego Grand Prix OSE
Koła szachowe, skupione wokół Projektu #Łódzkie gra w szachy, do wrocławskich rozgrywek wystawiły 126 zawodników. W całym turnieju wzięło udział 500 uczniów
z klas 1-8. Zawodnicy zmierzyli się na dystansie 9 rund w ośmiu kategoriach: chłopcy z klas I–II, chłopcy z klas III–IV, chłopcy z klas V–VI, chłopcy z klas VII–VIII, dziewczęta z klas I–II, dziewczęta z klas III–IV, dziewczęta z klas V–VI, dziewczęta z klas VII–VIII.
Z rejonu Skierniewickiego Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego udział w Grand Prix OSE we Wrocławiu zadeklarowało 30 zawodników. Wyruszyliśmy
z Nieborowa w sobotę, 7 października o 4.00 rano. Mimo tak wczesnej pory dzieci były w znakomitych humorach a duch walki rósł z każdym kilometrem. Zawody rozgrywane były w przestrzeni konferencyjnej stadionu Tarczyński Arena Wrocław. Wszyscy zawodnicy na powitanie otrzymali od organizatora pamiątkowe worko plecaki z logo turnieju, a w nich bidony na wodę oraz słodkie przysmaki dla podniesienia energii w trakcie turnieju.
Celem Szachowego Grand Prix OSE było podwyższenie poziomu sportowego uczniów szkół podstawowych oraz popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem Szachowego Grand Prix OSE była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Turniej realizowany był w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” (3.4 POPC). Wydarzenie otworzył Dominik Kopera, zastępca dyrektora NASK ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej: „Szachowe Grand Prix OSE to nowe, wyjątkowe wydarzenie na mapie Polski. Mamy nadzieję, że dzięki naszym bezpłatnym, opublikowanym na portalu OSE IT Szkoła kursom szachowym oraz wydarzeniom takim, jak dzisiejsze, coraz więcej dzieci będzie rozwijało swoje umiejętności”.
Dzięki wsparciu Pana Marszałka Grzegorza Schreibera możliwy był udział tak licznej grupy z naszego województwa. Jeszcze raz przekonaliśmy się, jak wartościowy okazał się projekt #Łódzkie gra w szachy i jak znakomicie wpisał się w potrzeby szkół i uczniów a także oczekiwania rodziców. Frekwencja dzieci na sobotnim turnieju pokazała, że szachy to drzemiąca pasja naszych uczniów, która przebudziła się z mocą w trakcie wrocławskiego półfinału. Obserwując grających, łatwo było dostrzec niezwykłą frajdę z gry i rywalizacji.
W zawodach ścierali się czołowi szachowi juniorzy, jak i licznie przybyli początkujący gracze z województw dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego.
Turniej był rozgrywany w systemie szwajcarskim na dystansie 9 rund. 10 najlepszych zawodników z każdej grupy otrzymało atrakcyjne nagrody (profesjonalny sprzęt szachowy). Sześciu najlepszych z top 10 w każdej grupie awansowało do wielkiego finału, w którym zostanie rozegrany turniej kołowy: 11 rund tempem szachów błyskawicznych, każdy zagra z każdym. Wielki finał Szachowego Grand Prix OSE Odbędzie się już 4 listopada w Warszawie!
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach podczas pierwszego półfinału Szachowego Grand Prix OSE we Wrocławiu reprezentowali:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu
Kotulski Michał, Kotulski Mateusz, Aftewicz Szymon, Podkońska Natalia, Karolak Szymon, Topolski Antoni, Bartos Aleksander, Wysocka Maja, Kosmala Natalia, Kędzia Filip, Urbanek Antoni, Lus Natan, Strożek Weronika, Ciesielska Aleksandra, Zieliński Amadeusz, Więcek Michalina, Petlia Oleksii, Pawlak Aleksander, Szczubiał Stefan, Bartos Agata, Hanna Kosmala, Ciszewska Pola, Filip Strożek, Wojda Mikołaj, Wojda Adam. - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Dzierzgówku
Antoni Niewiadomski, Bartosz Niewiadomski. - Zespół Placówek Oświatowych w Nieborowie
Kinga Tartanus, Agata Świątkowska. - Szkoła Podstawowa w Pukininie
Patryk Sekrecki.
Wśród dziesięciu najlepszych znaleźli się:
Weronika Strożek, Natalia Kosmala, Maja Wysocka i Natalia Podkońska, Patryk Sekrecki, Antoni Niewiadomski, Bartosz Niewiadomski, Agata Świątkowska.
Na finał do Warszawy jadą:
Szkoła Podstawowa w Dzierzgówku: Bartosz Niewiadomski – 4 miejsce w grupie Chłopcy klasy 3-4
Szkoła Podstawowa w Nieborowie: Agata Świątkowska – 4 miejsce w grupie Dziewczyny z klas 7-8
Szkoła Podstawowa w Pukininie: Sekrecki Patryk – 5 miejsce w grupie Chłopcy klasy 3-4
Wszystkim Zawodnikom serdecznie gratulujemy tak wspaniałego występu a Finalistom będziemy kibicować 4 listopada w Warszawie!
Dr Beata Krokocka, koordynator wojewódzki projektu #Łódzkie gra w szachy
Podziękowania:
Serdecznie dziękujemy Panu Marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi za umożliwienie wzięcia udziału uczestnikom projektu #Łódzkie gra w szachy w takim wydarzeniu, jakim był turniej Grand Prix OSE we Wrocławiu. Wsparcie finansowe oraz organizacyjne, którego udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego pozwoliły zawodnikom i opiekunom bezpiecznie dojechać na miejsce zawodów i z powrotem oraz zjeść smaczny posiłek w trakcie przerwy w turnieju.
Link do wyników (https://www.chessmanager.com)
Szachowe Grand Prix OSE ruszyło! – Infoszach (https://infoszach.pl)






















































































































